Seminarium nt. Otwartego Dostępu - krótkie sprawozdanie

W dniu 26.10.2017 w tygodniu poświęconemu na Otwartą Naukę, Instytut Chemii Fizycznej przeprowadził spotkanie na temat funkcjonowania Open Access na naszym naukowym podwórku, jak i omówieniu naszego Repozytorium Zasobów Naukowych. Na spotkanie byli zaproszeni kierownicy zakładów, naukowcy oraz wszyscy zainteresowani tematem. 
Na spotkanie zostali zaproszeni goście, którzy omówili temat wolnego dostępu. A byli to :
pan Tomasz Lewandowski, który zajmuje się na co dzień kontaktami z wydawcami  i redakcjami czasopism udostępnianych w Bibliotece Nauki oraz pani Marta Hoffman-Sommer, która z wykształcenia jest biologiem molekularnym, a w ramach Platformy Otwartej Nauki zajmuje się projektami dotyczącymi otwartych danych badaczy i zarządzania danymi, a także koordynuje prace związane z uruchomieniem ogólnopolskiego Repozytorium Otwartych Danych RepOD. Na spotkaniu omawiała prawne aspekty udostępniania swoich prac naukowych w trybie open access.

Z ważniejszych informacji:

Gdzie znaleźć legalnie  artykuły czy książki w trybie OA? Są to DOAJ (Direct of Open Access Journal)- https://doaj.org/ -dla czasopism oraz DOAB (Direct of Open Books)- https://www.doabooks.org/

Co to takiego REPOZYTORIUM?

Repozytorium- to narzędzie służące do deponowania i gromadzenia naukowego swojego Instytucji/Jednostki.


Instytut Chemii Fizycznej i Chemii Organicznej tworzy takie repozytorium od roku 2011 pod tym adresem : http://rcin.org.pl/dlibra. Należy wybrać kolekcje Chemii Fizycznej lub Organicznej. W kolekcji znajdują się artykuły z Polish Journal of Physics, informacje o projektach badawczych, jak również prace doktorskie, które wykonane zostały w obu Instytutach i mamy nadzieje, że wiele innych wartościowych jeszcze publikacji trafi w jej zasoby. Nad wprowadzaniem do bazy publikacji, artykułów czuwa Biblioteka obu Instytutów.
Jeśli są Państwo zainteresowani, takimi repozytoriami to ich listę i adresy znajdują się w :

1. arXiv.org (Cornell University Library)- repozytoria z zakresu fizyki, biologi, matematyki, ekonomii.
2. www.biorxiv.org/ repozytorium z biologii

Jeśli chcą Państwo publikować w trybie Open Access, a nie wiedzą, z jakimi konsekwencjami prawnymi to się niesie powinni Państwo zajrzeć na stronę :

SHERPA ROMEO http://www.sherpa.ac.uk/romeo/index.php - to usługa prowadzona przez  SHERPA, która pokazuje zasady autorskich archiwów czasopism akademickich dotyczących prawa autorskiego i otwartego dostępu. Baza danych korzysta ze schematu kodowania kolorami, aby klasyfikować wydawców zgodnie z ich zasadami samoarchiwizacji. Pokazuje to autorom, czy dziennik umożliwia wstępne drukowanie lub archiwizację po drukowaniu w umowach o  przeniesieniu praw autorskich. Obecnie prowadzi rekordy dla ponad 22 000 czasopism.
Gdzie szukać odpowiedzi prawnych publikując w trybie Open Access :
pomocnik.pn.edu.pl
prawokultury.pl
Można również zgłosić się również do naszych prelegnetów :
Marta Hoffman-Sommer- tel. +48 (22) 874-94-68, email : m.hoffman-sommer@icm.edu.pl
Tomasz Lewandowski-tel. +48 (22) 874-91-61, email: t.lewandowski@icm.edu.pl

Pełne sprawozdanie  zamieszczę,  gdy otrzymam wszystkie prezentacje ze spotkania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Musicie zobaczyć te biblioteki - architektoniczne perły :)

Krajowe licencje do baz -zdalny dostęp